Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/hebemoda.pl/includes/menu.inc).

O jakich kwestiach trzeba pamiętać, gdy projektujemy ubiór dla wojska? Jakie czynniki mogą mieć na to wpływ?

Menu

Mimo wciąż większego nasycenia różnego rodzaju nowoczesnymi środkami wykrywania, kamuflaż chroniący sprzęt oraz żołnierzy przed przeciwnikiem nadal jest niesamowicie popularny. Świadczą o tym na pewno stale ogłaszane konkursy na nowe wzory do maskowania i wysokobudżetowe projekty badawcze, które są przeprowadzane zarazem przez armie, jak i firmy prywatne. Wybór ubiorów z kamuflażem to z pewnością przedmiot różnych dyskusji na forach osób grających w ASG, jak również fanów outdooru. Natomiast wśród toczonych sporów argumenty czysto merytoryczne przeplatają się z subiektywnymi gustami oraz modą.


militaria
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Jak więc wybrać odpowiedni sprzęt w czasach, kiedy militaria są niesamowicie popularne - więcej informacji? W funkcjonowaniu ludzkiego wzroku, jesteśmy w stanie wyróżnić dwa procesy, są to widzenie przestrzenne oraz widzenie centralne. Przestronne jest jak gdyby systemem nawigacyjny, jaki dostaliśmy w darze od natury.

Jego główną rolę jest danie nam informacji, gdzie można coś znaleźć. Informacje te biorą się najczęściej spoza obszaru przestrzeni, na którym skupiamy swój wzrok oraz myśli. Widzenie takie umożliwia nam na przykład dosyć bezpiecznie chodzić po chodniku, mimo iż jesteśmy zajęci inną czynnością, przykładowo pisaniem mejla. Widzenie drugiego typu to system identyfikacji, jaka polega na umiejscowieniu przedmiotów, na które zwróciliśmy uwagę, w przestrzeni naszej pamięci, czy wyrażając się bardziej ogólnie - intelektu.


broń
Author: Program Executive Office Soldier
Source: http://www.flickr.com
To powoduje, że nasz mózg jest w stanie ustalić, z jakimi rzeczami dokładnie mamy do czynienia. Funkcjonuje to w ten sposób, że w dużym tłumie naszą uwagę zwraca jaskrawy kolor (jest to widzenie przestrzenne), ale umiemy powiedzieć, iż jest to czapka albo kaptur. Te właśnie typy widzenia stwarzają nowego rodzaju możliwości dla projektantów kamuflażowych wzorów.

Dla widzenia przestrzennego najbardziej istotne czynniki, jakie warunkują skuteczność, to ruch, gabaryty przedmiotu lub też kontrastowość na tle innych elementów przestrzeni. Kamuflaż, jaki właśnie temu służy, nazywamy mimetycznym. Najmniej skomplikowaną jego formą jest ubiór wykonany z tkaniny o jednolitej barwie, która jest uśrednieniem panującej w danej przestrzeni palety barw. O takich rzeczach w związku z tym powinni pamiętać projektanci, ale również w innych sytuacjach, kiedy dajmy na to projektowane są narzędzia wielofunkcyjne - .