Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/hebemoda.pl/includes/menu.inc).

Moda przez stulecia – skąd się wzięły i dokąd zmierzają skarpetki – interesujące informacje.

Menu

Skarpetki, a właściwie produkty skarpetopodone, czyli mające zabezpieczać stopy przed chłodem i uszkodzeniami, nie są nowym wynalazkiem, niedawno jednak stały się powszechną częścią stroju, a co ciekawsze wyznacznikiem poziomu (w sensie umiejętności modnego ubierania się) właściciela owej części garderoby. W przeszłości były robione z nici lub wełny, ogólno dostępne stały się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to ich produkcja stała sie masowa.

Kolorowe skarpetki
Author: fenwench
Source: http://www.flickr.com
Wcześniej niż skarpetki, w tej formie jaką znamy dziś, pojawiły się onuce. Był to kwadratowy kawałek tkaniny (najczęściej len lub bawełna) zawijany wokół stopy. Onuce najdłużej przetrwały wśród żołnierzy (zwłaszcza w armii rosyjskiej, bo aż do 2007 roku), służyły nie tylko jako część garderoby chroniącą stopę przed uszkodzeniami, sprawdzały sie też znakomicie jako opatrunki (były niezastąpione w czasie wojennej zawieruchy), poza tym szybko wysychały po praniu. O ile w średniowieczu skarpety były synonimem bogactwa (niewiele osób mogło sobie pozwolić na obuwie nie mówiąc juz o skarpetach), tak obecnie, poza swoją prozaiczną funkcją, są informacją o stylu danej osoby.Skarpety bywają różne; są zwyczajne skarpety bawełniane, skarpety stopki , skarpety z palcami, a nawet skarpety specjalizowane (np. narciarskie), bywają także podkolanówki (damskie i męskie). Do niedawna skarpety dla dorosłych można było nabyć w różnych kolorach i wzorach (na skarpetach dla dzieci pojawiały sie wzory zabawek czy postacie z bajek), obecnie wypuszczając na rynek skarpety producent dba o to by znajdowały się na nich także najnowsze trendy internetowe (postacie z popularnych memów, fotografie zwierząt – głównie psów i kotów), istotna jest również jakość tej części garderoby. Największa popularnością cieszą się wciąż skarpety bawełniane, jednak przy ich doborze, w szczególności do garnituru i obuwia, należy być bardzo ostrożnym, tak ich fason jak i kolor ma istotne znaczenie (można zaliczyć sporą modową wpadkę nie dobierając ich właściwie).
Skarpetki
Author: http://socktok.pl/
Source: http://socktok.pl/
Panie wolą skarpety stopki lub podkolanówki. Młode kobiety i dziewczęta najchętniej decydują się na różnokolorowe grube podkolanówki, które ładnie zaznaczają ich łydki, a poza tym mocno rzucają sie w oczy i są ciepłe. W czasach Internetu, portali społecznościowych i wszechobecnych szafiarek, poszukujących coraz to nowych stylizacji, to jak wygląda się na zdjęciu wrzuconym w sieć jest dla wielu bardzo istotne, tu nawet, mogłoby sie wydawać, przeciętna skarpetka może mieć przełomowe znaczenie. Stylizując skarpety producent ma na uwadze takie zjawiska.

Niełatwo określić w którą stronę skieruje tę część stroju obecna i przyszła moda, jedno jest pewne, skarpetki skarpetki dla dzieci w tej czy innej formie pozostaną w szafie każdego z nas. Najprawdopodobniej wkrótce minie okres udziwniania modeli i nastąpi zwrot w kierunku klasyki. Kto wie może znów na żeńskie łydki wrócą śnieżnobiałe podkolanówki. W dobie globalnej sieci nawet zwykła skarpetka nie umknie uwadze czujnego stylowego blogera. Projektanci bawią się ich formą, producenci pilnie śledzą trendy i ruchy w społeczności globalnej wioski, a skarpetki pewnie wciąż pozostaną na właściwym miejscu – na stopie.