Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/hebemoda.pl/includes/menu.inc).

Dlaczego najkorzystniej używać wełnę? Jakie są rodzaje? Na co zwrócić uwagę?

Menu

wełna to znane i stosowane włókno naturalne, które uzyskuje się z okrywy włosowej kóz, owiec, lecz również lam i wielbłądów. Włókno wełniane charakteryzuje się doskonałymi cechami, jak łuskowatość a także karbikowatość.
siłownia
Author: torbakhopper
Source: http://www.flickr.com


kostiumy
Author: Pretty One


Dzięki tym cechom są bardzo świetne do wytwarzania wysokiej jakości wyrobów włókienniczych.


Owczą wełnę uzyskuje się przez strzyżenie owiec, definiowana jest też jako runo albo strzyża. Jest idealnym włókienniczym surowcem do wyrobu najwyższej jakości tkanin, dzianin i włóknin. Jakościową wełnę, jaka jest miękka i puszysta, ma cienkie włókna oraz długość od czterech do dwunastu cm, uzyskamy z owiec rasy merynos. Grubszą zaś z ras owiec długowełnistych oraz nizinnych. Aktualnie są nowe rodzaje jak hurtownia przędzy parzona, (dowiedz się o wełnie parzonej) naprawdę ceniona.


sklepy - płótno
Author: Kuba Bożanowski
Source: http://www.flickr.com


Z bardzo długich włókien wełny żywej, zyskać można przędze czesankowe, z pozostałych zaś typów stosowanych jako domieszki do krótszych włókien wełny żywej, możemy zyskać niższej jakości przędze zgrzebne. Powszechne jest też stosowanie mieszanki włókien wełnianych z innymi włóknami, jak bawełna czy jedwab.


Te mieszanki włókien wykorzystuje się do wytwarzania dywanów, wykładzin podłogowych, poduszek, jak i koców. Jak więc łatwo dostrzec stosowanie wełny jest dość normalne, i nie jest ważne czy mowa o tradycyjnych rodzajach, czy bardziej nieznanych, ale równie solidnych takich jak wełna (zobacz wełna parzona lana cotta) gotowana - .
Nie jest to dziwne, gdyż każdy typ wełny to bardzo duża ilość zalet, co oznacza świetne właściwości dźwiękochłonne, termoizolacyjne, a również dużą higroskopijność. Ponadto, wełna pochłania promieniowanie UV.