Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/hebemoda.pl/includes/menu.inc).

Czym różni się tkanina od dzianiny, w jaki sposób są wykonywane te materiały oraz co się z nich produkuje?

Menu

Każdy człowiek ma w swojej szafce wiele ubrań, czy jednak wiesz, jak zostały one stworzone? Wykorzystano do takiego celu tak zwane mechaniczne albo ręczne krosna tkackie, a półproduktem była tzw. przędza tkacka.


Przykładowo tkanina stworzona z takich surowców jak konopie czy bawełna została wyprodukowana przy użyciu takich samych urządzeń.


Laptop FX610
Author: 4Press.pl
Source: 4Press.pl


ciuchy
Author: Harald Deischinger
Source: http://www.flickr.com


To istotne, ponieważ zakłady produkcyjne przeważnie mogą zajmować się produkcją tylko jednego rodzaju materiału. Można by podzielić je na tzw. kryteria. Funkcjonuje więc kryterium użytkowe, ze względu na kolorystykę czy fakturę zewnętrzną. Osobną grupę stanowią tzw. tkaniny artystyczne. Wytwarzane są one manualnie, zazwyczaj chałupniczo na prostych warsztatach tkackich. Należałoby również wspomnieć, że każda tkanina > idź do tej strony http://lamalama.pl bez względu na wariant wyprodukowania powinna zostać stosownie wykończona. Tego typu proces opiera się na wyeliminowaniu niepotrzebnych włókienek oraz przykładowo wypraniu materiału. Przebieg wykończenia tkaniny polega na jej klasyfikacji, dublowaniu i tak zwanym belowaniu.
tkanina
Author: Lóránt Szabó
Source: http://www.flickr.com


Warto również dodać, że w mowie kolokwialnej określenia tkanina i (ciąg dalszy tego zagadnienia: przejdź do serwisu http://lamalama.pl/)dzianina są wykorzystywane zamiennie. Te dwa rodzaje materiałów odróżniają się wzajemnie procesem wytwarzania. Tkaniny tworzone są z dwóch układów nitek (osnowy i wątku), jakie są ułożone we wspomniany wcześniej splot. Funkcjonuje wiele typów tkanin, np. bawełna, flanela czy jedwab. Dzianiny powstają z kolei z jednej lub wielu nitek poprzez tworzenie tak zwanych kolumienek albo rządków.


Osobom nie obeznanym w temacie wystarczy powiedzieć, że T-shirty to dzianiny, z kolei bluzki wizytowe to tkanina. Różnicę pomiędzy wymienionymi materiałami znakomicie można poczuć w dotyku.